معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران به الجزایر ضمن انجام ملاقات با شش تن از مقامات عالی سیاسی، فرهنگی و پارلمانی الجزایر، یادداشت تفاهم همکاری های سینمایی میان دو کشور نیز به امضاء رسید


  چاپ        ارسال به دوست

سفر رسمی سه روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت همراه به الجزایر

در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران به الجزایر ضمن انجام ملاقات با شش تن از مقامات عالی سیاسی، فرهنگی و پارلمانی الجزایر، یادداشت تفاهم همکاری های سینمایی میان دو کشور نیز به امضاء رسید

جناب آقای صالحی امیری وزیرمحترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به دعوت همتای الجزایری صبح روز 7 فروردین در رأس هیأتی 7 نفره از جمله معاون سینمایی، معاون هنری و معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد الجزایر شدند و در پاویون ریاستی فرودگاه مورد استقبال عزالدین میهوبی وزیر فرهنگ و رضا عامری سفیر جمهوری اسلامی ایران در الجزایر قرار گرفتند . هیئت ایرانی در این سفر که تا 9 فروردین ماه بطول انجامید در اولین ملاقات رسمی خود با آقای عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس سنا دیدار و ضمن رایزنی در خصوص تحولات منطقه، پیرامون راههای گسترش روابط از جمله مناسبات پارلمانی گفتگو کرده و از طرف آقای دکتر لاریجانی از نامبرده برای سفر به تهران دعوت نمودند.

هیئت ایرانی سپس با  آقای عزالدین میهوبی همتای الجزائری با حضور مدیران ارشد وزارت  مورد بررسی و گفتگو قرار دادند. طرف ایرانی آمادگی خود را برای کمک به توسعه سینمایی الجزائر مورد تاکید قرار داد و در پایان این ملاقات، یک یادداشت تفاهم همکاری سینمایی به امضاء معاونان سینمایی دو وزارتخانه رسید.

مقام ایرانی و هیأت همراه در طول اقامت خود در الجزائر از مراکز هنری و آثار باستانی همچون موزه ملی، نمایشگاه صنایع دستی، موزه مجاهد و پروژه ساخت مسجد جامع کبیر الجزائر دیدن نمودند.

ایشان در دومین روز سفر خود ابتدا با آقای محمدعیسی، وزیر امور دینی و اوقاف دیدار نمود که در این دیدار زمینه های همکاری طرفین در امور حج، فعالیت های قرآنی و ضرورت تلاش جهت مقابله فرهنگی با افراط گرایی مورد گفتگو قرار گرفت.

 چهارمین ملاقات ایشان با آقای محمد العربی ولد خلیفه رئیس مجلس ملی مردمی الجزائر صورت گرفت. ایشان در این دیدار دعوت آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نامبرده برای دیدار از ایران را مورد تاکید قرار داد.

در دیدار با آقای بوعبدالله غلام الله، رئیس شورای عالی اسلامی الجزائر پیشنهاد برگزاری نشست مشترک علمای دو کشور با هدف بررسی مشکلات جهان اسلام از جمله تندروی و تروریسم مورد تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در آخرین ساعات حضور در الجزایر با آقای عبدالمالک سلال نخست وزیر این کشور دیدار و در خصوص راههای توسعه مناسبات خصوصا در بعد اقتصادی و فرهنگی گفتگو نمود. وی در این دیدار ضمن اشاره به مذاکرات و توافقات خوب انجام شده با طرف الجزایری در این سفر، بر لزوم تشکیل کمیته پیگیری دو کشور که باید در تهران برگزار شود تاکید نمود.

در این سفر وزیر فرهنگ الجزایری دو ضیافت رسمی ( شام و ناهار) به افتخار همتای ایرانی ترتیب داد. سفیر جمهوری اسلامی ایران در الجزایر نیز به همین مناسبت ضیافت شامی در اقامتگاه خود ترتیب داد که علاوه بر کلیه اعضای هیئت ایرانی، آقای میهوبی وزیر فرهنگ الجزایر و برخی مدیران ارشد این وزارتخانه در آن حضور یافتند.

جناب آقای صالحی امیری علاوه بر انجام چند گفتگوی کوتاه با رسانه های الجزایر، مصاحبه اختصاصی مشروحی با روزنامه الخبر انجام داد که در شماره مورخ 9 فروردین 96 این روزنامه در یک صفحه کامل منتشر گردید.

 

هیئت ایرانی غروب روز چهارشنبه 9 فروردین 96 با بدرقه آقای عزالدین میهوبی همتای الجزایری و رضا عامری سفیر جمهوری اسلامی ایران در الجزایر، این کشور را به مقصد تونس ترک نمودند. 


١٨:٥٢ - 1396/01/21    /    شماره : ٤٤٨٩٨٢    /    تعداد نمایش : ٣٧٦خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | آدرس و تلفن | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر