معرفی سفیر یا نمایندگی
اطلاعات کلی

 

معرفی اجمالی الجزایر

1- جغرافیا:

نام رسمی الجزایر، جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر است. مساحت آن 2381741 کیلومتر مربع و جمعیت آن 41 میلیون و 200 هزار نفر است(بنا به اظهار مدیرکل وزارت مسکن در ژانویه ۲۰۱۷). این کشور در شمال افریقا و در ساحل جنوبی دریای مدیترانه واقع شده و پایتخت آن شهر الجزایر است.(بعضا فارسی زبانان ایرانی به آن الجزیره می گویند ولی در زبان عربی به آن الجزایرالعاصمه – الجزایر پایتخت – گفته می شود و الجزیره بکار نمی رود). دین رسمى آن اسلام و مذهب اكثریت مردم مالكى است. بر اساس قانون اساسی (مصوب مارس 2016) زبان رسمی و ملی این كشور عربی و آمازیغى می باشد. واحد پول الجزایر، دینار و نرخ برابری آن با یک دلار آمریکا حدود 110 دینار و هر یک یورو حدود 117 دینار (در پایان دی ماه 1395) در سیستم بانکی و بازار رسمی ارز می باشد. نرخ غیررسمی در بازار آزاد(غیربانکی)، معمولا حدود 50 درصد بیشتر است ولی هرگونه معامله در بازار آزاد ارز، غیرقانونی بوده و جرم محسوب می شود و مجازات دارد.

الجزایر از نظر مساحت بزرگترین کشور عربی و آفریقایی می باشد که قسمت جنوبی آن عمدتا صحرایی است. این کشور با کشور های مغرب، موریتانی، مالی، نیجر، لیبی و تونس و همچنین منطقه مورد نزاع صحرای باختری مرز مشترک دارد. الجزایر دارای 48 ایالت و شهرهای مهم آن، الجزیره (پایتخت)، وهران، قسنطینه، باتنه، سطیف، تلمسان، تمنراست، تیزی اوزو و مستغانم می باشد. بنادر مهم این کشور الجزیره، وهران، مستغانم، بجایه و عنابه است . الجزایر دارای 1622 کیلومتر ساحل در دریای مدیترانه و آب و هوای نواحی شمالی آن، معتدل و مدیترانه ای و در جنوب، صحرایی و خشک است.

2- تاریخچه:

الجزایر در قرن هفتم قبل از میلاد توسط فینیقی ها در امتداد شهر قرطاج تونس ایجاد شد. در سال 42 قبل از میلاد تحت سلطه رومن ها قرار گرفت و سلطه آنها حدود سیصد سال بطول انجامید و سپس بربرها پس از بالغ بر صد سال مبارزه، سرزمین خود را آزاد کردند. این کشور با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک خود در جنوب مدیترانه و همسایه جنوبی اروپا، همواره از سوی قدرتهای منطقه و فرامنطقه مورد طمع قرار داشته بگونه ای که بعد از رومن ها، واندلها و سپس بیزانتین ها این کشور را اشغال نمودند. این سرزمین در سال 647 میلادى به تصرف مسلمانان در آمد و به كشورى اسلامى تبدیل شد. در دوران اسلامی حکومتهای متعددی در الجزایر حکمرانی کردند که می توان به رستمیه، ادریسیه، اغالبه، فاطمیون، الزیریه، الحمادیه، موحدیه و الزیانیه اشاره داشت.  این كشور از سال 1518 تا 1830 به مدت ۳۱۲ سال تحت سلطه تركهای عثمانی قرار داشت و در سال 1830 به اشغال فرانسه درآمد و به مدت ۱۳۲ سال تا زمان استقلال تحت اشغال فرانسه بود. در اول نوامبر سال ۱۹۵۴ انقلاب مسلحانه مردم الجرایر علیه اشغال فرانسه آغاز شد که منجر به پیروزی انقلاب و استقلال کشور در سال ۱۹۶۲ گردید. تقدیم ۵/۱ میلیون شهید در طول سالهای انقلاب، آن را از دیگر انقلابهای مردمی متمایز ساخته است.  

3- دوره استقلال

 

اولین رئیس جمهور الجزایر بعد از استقلال "احمد بن بلا" بود كه حكومت وى در 19 ژوئن 1965 به دست سرهنگ "هواری بومدین" سرنگون گردید. بومدین تا زمان مرگ (27 دسامبر 1978) در مسند قدرت بود. پس از وی سرهنگ  شاذلى بن جدید در سال 1979 به ریاست جمهورى انتخاب گردید و تا ژانویه 1992 در این سمت باقی ماند. از سال 1992 تا 1994 به دلیل حوادث داخلی این کشور، یک شورای عالى حكومتى کشور را اداره نمود و با پايان فعالیت این شورا، امین زروال در 16 نوامبر 1995 با پيروزي در انتخابات به ریاست جمهوری رسید. وی در سپتامبر 1998 كناره گیری کرد و با برگزارى انتخابات زودرس، آقای عبدالعزیز بوتفلیقه در آوریل 1999 به ریاست جمهورى برگزیده شد. بوتفلیقه در 13 ژوئیه همان سال قانون وفاق ملى را با هدف عفو عمومی تقدیم پارلمان نمود. با تعدیل قانون اساسی و مجاز شدن کاندیداتوری اشخاص برای بیش از دو دوره،آقای بوتفلیقه در دور سوم ریاست جمهوری نیز به ریاست جمهوری رسید. دور چهارم ریاست جمهوری ایشان با پیروزی در انتخابات سال 2014 آغاز شده است که بدین ترتیب آقای بوتفلیقه به عنوان یکی از شخصیتهای مبارز در انقلاب آزادیبخش الجزایر از سال 1999تاکنون ریاست جمهوری الجزایر را بر عهده دارد که مدت ریاست وی در آوریل ۲۰۱۹ به پایان می رسد. مدت دوره ریاست جمهوری پنج سال است. بر اساس قانون اساسی جدید الجزایر که در مارس 2016 تصویب گردید تصدی پست ریاست جمهوری بیش از دو دوره متوالی برای یک شخص ممنوع است. 

 

اختلاف ساعت با تهران :

در نیمه اول سال شمسی  :  - 3/5 ساعت      مثال : ( ساعت 8 صبح الجزایر = 11:30 صبح تهران)

در نیمه دوم سال شمسی :  - 2/5 ساعت        مثال : ( ساعت 8 صبح الجزایر = 10:30 صبح تهران)

 

کد تلفن : 00213           کد الجزیره : 021

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | آدرس و تلفن | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر