معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط اقتصادي دوجانبه

در فصل جدید روابط بین جمهوری اسلامی ایران و الجزایر دو كشور تلاش نمودند تا زمینه هاى لازم جهت شناسایى توانمندیها و پتانسیل هاى موجود در دو كشور را فراهم آورده  و براى حضور عملى در بخش هاى مختلف اقتصادى و بازرگانى گام بردارند. 

پس از توافق دو کشور برای ارتقاء سطح همکاریها از کمیسیون مشترک به کمیسیون عالی مشترک اولین نشست کمیسیون عالی مشترک دو کشور در اول آذر ماه 1389 در تهران به ریاست معاون اول وقت رئیس جمهور اسلامی ایران و نخست وزیر وقت الجزایر برگزار گردید و به دلیل برخی مشکلات اجرائی ، برگزاری دومین اجلاس کمیسیون عالی مشترک 5 سال بعد در 25 و 26 آذرماه 1394 به ریاست جناب آقای جهانگیری معاون اول محترم رئیس جمهور و عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر در پایتخت این کشور برگزار شد . 

در این رویداد مهم که وزرای راه و شهرسازی ، نیرو ، دادگستری ، رئیس کل بانک مرکزی و هیات بلندپایه ای از مقامات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و بخش خصوصی نیز حضور داشتند 9 سند مهم همکاری در زمینه های مختلف به امضاء رسید.

به دنبال برگزاری اجلاس کمیسیون عالی مشترک ، پیگیری‌های جدی برای اجرای توافقات بعمل آمد و کمیته مشترک بانکی دو نشست خود را برگزار کرد . همچنین وزیر صنایع الجزایر در سفر مورخ اردیبهشت 95 خود به تهران ، 19 سند همکاری صنعتی را با طرفهای دولتی و خصوصی ایران امضاء کرد که بر اساس آن احداث خط تولید خودروی ایرانی در الجزایر مورد توافق قرار گرفت که گامهای اجرائی عمده ای در این خصوص برداشته شده و تا پایان سال 95 خودروی ایرانی در الجزایر از خط تولید خارج و به بازار این کشور عرضه خواهد شد .

در زمینه بازرگانی و تجارت کالا ، حجم تبادل تجاری که در سال 1393 حدود 6 میلیون دلار بوده در سال 1394 به بیش از 3 برابر افزایش یافته و به رقم 1 / 18 میلیون دلار رسید.

همچنین نظر به اینکه عدم وجود مراودات و همکاریهای بانکی ، مانع اصلی توسعه روابط اقتصادی فیمابین بود با پیگیریهای انجام شده بانک مرکزی الجزایر طی بخشنامه ای به موسسات مالی و بانک‌های این کشور با اشاره به رفع تحریمها از جمهوری اسلامی ایران ، انجام عملیات مالی و بانکی با بانکها و موسسات مالی الجزایر را بلامانع اعلام کرد که امید است طرفهای ذیربط ایرانی از این فرصت ایجاد شده برای تقویت مناسبات اقتصادی بهره برداری نمایند. 

هم اکنون با توجه به امضای بیش از 32 سند همکاری طی یک سال گذشته میان ایران و الجزایر و با عنایت به سیاست جدید دولت الجزایر پس از کاهش قیمت نفت و تلاش جهت متنوع ساختن منابع درآمدی کشور و اعطای آزادیها و اختیارات مالی مستقیم به والی ها و استاندارها به منظور تلاش برای اجرای پروژه های فنی و مهندسی در قالب سرمایه گذاری مشترک ، فرصت مغتنمی برای شرکتهای ایرانی است که با حضور جدی در الجزایر ، در قالب سرمایه گذاری مشترک با طرف های الجزایری وارد عمل گردند. شایان ذکر است که موافقتنامه های اصلی چهارگانه نیز قبلا میان دو کشور به امضاء رسیده است .

جمهوری اسلامی ایران همچنین برای معرفی ظرفیتهای اقتصادی کشور تاکنون چندین نمایشگاه اختصاصی در الجزایر برگزار نموده و شرکتهای صادر کننده خدمات فنی، مهندسی کشورمان نیز در بسیاری از نمایشگاه های بین المللی منعقده در الجزایر حضور یافته اند ضمن اینکه چند همایش مشترک بین بازرگانان دو کشور برگزار شده است . با توجه به بازار مساعد الجزایر برخی شرکتهای قدرتمند ایرانی فعال در زمینه ساختمان سازی و صنعت ، با حضور در بازار الجزایر و ثبت شرکت در مناقصات پروژه های الجزایر شرکت نموده و هم اکنون پروژه های الجزایری را در دست ساخت دارند. 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | آدرس و تلفن | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر