معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط سیاسی

روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و الجزایر:

پس از پیروزی انقلای آزادیبخش الجزایر و اعلام استقلال این کشور در سال 1962 میلادى، دولت ایران، دولت جدید و انقلابی الجزایر را به رسمیت شناخت و در سال 1343 سفارت ایران در این كشور فعالیت خود را آغاز كرد. الجزاير در سال 1975 میلادى در زمینه پایان دادن به اختلافات مرزی ایران و عراق و انعقاد قرارداد معروف 1975 الجزاير ایفای نقش نمود. با پیروزى انقلاب اسلامى، مناسبات فیمابیندوكشور از روند مطلوبى برخوردار شد و سفرهاى متقابل و متعددى از جانب مسئولین بلندپایه دو كشور صورت گرفت، از جمله سفر آقای مولود نایت بلقاسم وزیر امور دینی به نمایندگی از سوی رئیس جمهور الجزایر در فروردین ماه 1358 به تهران و دیدار وی با رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، دیدار سفیر الجزایر در تهران با امام خمینی (ره)  در 26/7/1358، پیام امام خمینی بمناسبت سالگرد انقلاب الجزایر و سفر نخست وزیر دولت موقت در راس هیاتی به این کشور در تاریخ 8/8/1358 :

گزیده ای از پیام امام خمینی(ره)به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال الجزایر:

بسم الله الرحمن الرحیم

در آغاز بیست و پنج سال رهائی کشور عزیز الجزایر از تحت سلطه جابرانه استعمارگران متمدن نما، درود و تحیات خود و ملت شریف ایران را نثار آنان نموده و به ملت برادر خویش صمیمانه تبریک عرض مینمایم. ملت ما تلخی سلطه اجانب و مفتخوران نفتخوار مخصوصاٌ آمریکا را چشیده و غم شما برادران را احساس نموده است و به حسب اخوت ایمانی در غم و شادی ملت شریف الجزایر و سایر ملتهای عزیز اسلامی شریکند. من امیدوارم که مسلمانان جهان در آستان قرن حاضر گرفتاریهای خود و منشا آن را به درستی بررسی کنند و کشوری بعد از کشور دیگر، خود را از چنگال آمریکا و کشورهای استعمارگر دیگر نجات دهند و روی پای خودشان بایستند و شدیداٌ با فرهنگ صادراتی مبارزه کنند.(منبع: جلد دهم صحیفه نور صفحه 79-80 مورخه 8/8/1358)

امام خمینی(ره) در دیدار سفیر وقت الجزایر با ایشان فرمودند: از عواطف شما متشکرم. ما این نهضت را یک نهضت ایرانی نمیدانیم، بلکه نهضت اسلامی و نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین است. ما با شما در این نهضت شریک هستیم و امیدواریم که حکومت مستضعفین بر ضد مستکبرین تحقق پذیرد و اسلام با آن محتوای مترقی که دارد در همه جای جهان پیاده شود و همه ملتها بیدار شوند و برای اسلام قیام کنند. سفیر الجزایر نیز در این دیدار اظهار داشت که ما در یک مقطع تاریخی ملت ایران قرار گرفته ایم. درک می کنیم که باید به مبارزه ادامه داد و ما در خدمت شما هستیم، نه یک خدمت کلاسیک، بلکه متعهد به خدمت شما و به ملت ایران و اسلام باشیم. 

همچنین می توان به سفر مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری در سال 1363 و سفر مرحوم هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس وقت و سفر مرحوم شاذلی بن جدید رئیس جمهور الجزایر به تهران در سال 1369 اشاره نموددر حادثه تسخیرلانه جاسوسی آمریکا در تهران نیز الجزاير نقش میانجی بین ایران و آمریکا را ایفاء نمود و با تلاش های این کشور و صدور" بیانیه الجزاير" دولت آمریکا تعهد نمود در امور داخلی ایران دخالت نکند و سرانجام دیپلمات های آمریکائی آزاد و در سال 1359 (21 ژوئیه 1981)  به کشورشان بازگشتند.

علاوه بر آن الجزاير پس از قطع روابط ایران و آمریکا، بعنوان حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در آمریکا تعیین گردید. در جنگ تحمیلى عراق علیه ایران نیز الجزاير با خودداری از حمایت از عراق، در کنار کشورهای سوریه و لیبی، مانع از تبدیل آن به جنگ ایران و عرب گردید و علاوه بر آن هواپیمای وزیر خارجه وقت الجزاير(مرحوم بن یحیی) در سفری به منظور میانجیگری بین عراق و کشورمان در سوم ماه مه سال 1982 برابر با 13 اردیبهشت 1361 مورد هجوم جنگنده های عراقی قرار گرفته و با سرنگون گردید که در نتیجه آن ، نامبرده به لقاءالله پیوست. 

با انتخاب آقاى عبدالعزیز بوتفلیقه به ریاست جمهورى الجزاير، به تدریج نگرش مسئولین دو كشور نسبت به یكدیگر تغییر یافت و زمینه پیگیرى سیاست تنش زدایى و ازسرگیری روابط فراهم گرديد. رؤساى جمهور دو كشور در تاریخ ۱۳۷۹/۶/۱۸ در حاشیه اجلاس هزاره سران در سازمان ملل با یكدیگر ملاقات نمودند و در پایان این دیدار با صدور بیانیه مشترك مطبوعاتى، ضمن تأكید بر منافع و دیدگاه هاى مشترك، از سرگیرى روابط كامل سیاسى بین دو كشور را اعلام كردند.

با بازگشایى سفارتخانه های دو كشور، روند روابط دو جانبه از تحرك قابل توجهی برخوردار گردید. دراین مدت مقامات و هیأت هاى سیاسی و اقتصادی مختلفى به دوكشور سفر داشته اند كه از مهمترین آنها مى توان به ديدار آقاى خاتمى رئیس جمهور وقت از الجزاير، ديدار آقای احمدی نژاد در 15 و 16 مرداد ماه 1386 از الجزایر، توقف کوتاه ایشان در الجزاید در مسیر نیویورک در شهریور 1389، سه بار سفر آقاى عبدالعزیز بوتفلیقه به تهران (..... ، مرداد ۱۳۸۷ و اردیبهشت ۱۳۸۹)، سفر متقابل روساى مجالس دو كشور، سفر اویحیی نخست وزیر وقت برای اولین اجلاس کمیسیون عالی مشترک به تهران در آذر ۸۹، مشارکت آقای عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس سنا (نفر دوم کشور) در مراسم تحلیف آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در مرداد 1392 و سفر بسیاری از مقامات عالیرتبه و وزرای مختلف از جمله دو بار سفر جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه در اردیبهشت ۹۳ (اجلاس غیرمتعهدها و گروه ۷۷) و شهریور ۱۳۹۴ (سفر دوجانبه)، سفر آقای عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر به تهران برای شرکت در اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز در اول آذر ۹۴ و دیدار رسمی جناب آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای برگزاری دومین اجلاس کمیسیون عالی مشترک دو کشور در دوم دی ماه ۱۳۹۴ در راس یک هیئت عالیرتبه سیاسی اقتصادی که ۹ سند همکاری در پایان آن به امضا رسید اشاره نمود.

دیدار جناب آقای بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر با مقام معظم رهبری


نام سفرای جمهوری اسلامی ایران در الجزیره:

جناب آقای کرانی، جناب آقای سیاوش زرگر یعقوبی، جناب آقای جاوید قربان اوغلو، جناب آقای دکتر موالی زاده، جناب آقای حسین واله،  جناب آقای حسین عبدی، جناب آقای دکتر محمود محمدی ، جناب آقای رضا عامری .


نام سفرای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر در تهران:

جناب آقای شریف دربال، جناب آقای محمد العربی ولد خلیفه، جناب آقای عبدالقادر حجار، جناب آقای محمد الامین دراگی، جناب آقای سفیان میمونی ، جناب آقای عبدالمنعم احریز .

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | آدرس و تلفن | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر