معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سفر وزیر امور خارجه جمهووری اسلامی ایران به الجزایر و ملاقات با نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور


  چاپ        ارسال به دوست

سفر جناب آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه به الحزایر

سفر وزیر امور خارجه جمهووری اسلامی ایران به الجزایر و ملاقات با نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶ در راس یک هیات سیاسی برای دیدار با مقام های عالی رتبه الجزایری، وارد الجزیره پایتخت این کشور شد. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بدو ورود مورد استقبال رسمی عبدالقادر مساهل وزیر امور خارجه الجزایر و رضا عامری سفیر جمهوری اسلامی ایران در الجزایر قرار گرفت. ساعاتی پس از ورود آقای دکتر ظریف در محل وزارت امور خارجه الجزایر با عبدالقادر المساهل وزیر امور خارجه این کشور نخستین دور گفتگوهای خود را آغاز نمود در این ملاقات آقای مساهل گفت: این دیدار در چارچوب رایزنی های دو جانبه با توجه به شرایط فعلی کشورهای اسلامی انجام می شود. وی افزود:‌ مایه افتخار است که ریاست کمیته پیگیری الجزایر و ایران  را بر عهده دارم. از طرف ایران نیز وزیر راه و شهرسازی عهده دار این مسئولیت است. وی ادامه داد: برای بهتر شدن روابط گام هایی برداشته شده، اما روندی کُند داشته است. زمینه های زیادی برای همکاری مشترک با هم داریم.
مساهل درباره کمیته مشترک ایران و الجزایر نیز گفت: یکی از خصوصیت های این کمیته این بود که ما به این نتیجه رسیدیم که امکانات و توانمندی های زیادی برای همکاری های دو طرفه داریم.
وزرای خارجه دو کشور پس از این دیداردر یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت نمودند . آ
قای دکتر ظریف در این کنفرانس اظهار داشت : در دیدار با وزیر خارجه الجزایر در مورد روابط دو جانبه، همکاری های اقتصادی و  نحوه پیشبرد این همکاری ها در حوزه های خودروسازی ساخت و ساز و غیره‌ گفت و گو کردیم.

ظریف ادامه داد: در مورد موضوعات منطقه ای و مقابله با تروریسم و افراط گرایی گفت وگو های خوب و سازنده ای داشتیم. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: در مورد ضرورت همکاری بین المللی برای مبارزه با افراط گرایی، احترام به حاکمیت ارضی کشورها و عدم مداخله خارجی و ضرورت گفت وگو و یافتن راه حل برای حل اختلافات، دیدگاه مشترک داریم .
عبدالقادر مساهل وزیر خارجه الجزایر نیز در نشست خبری با ظریف گفت: مسایل مختلفی موضوع گفت وگو با آقای ظریف بود. در این دیدار در مورد روابط دو جانبه، ارزیابی کلی از همکاری های ایران و الجزایر و راه های گسترش این همکاری ها مذاکره کردیم.
مساهل افزود: ما با ایران یک کمیسیون عالی و یک کمیته پیگیری داریم که می تواند مکانیزم های خوبی برای گسترش روابط باشد.
وی ادامه داد: در این دیدار به بررسی اوضاع کنونی جهان عرب و اسلام و اختلافات منطقه‌ای پرداختیم. همچنین در مورد مقابله با تروریسم و افراطی گری صحبت کردیم.
وزیر خارجه الجزایر تصریح کرد: در این دیدار درباره چگونگی کار ما در الجزایر برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری و نقش دموکراسی در مبارزه با تروریسم گفت و گو کردیم‌.
مساهل گفت: در مورد حل مشکلات و اختلافات حال حاضر و نیز مواضع الجزایر که مخالف هر گونه دخالت خارجی و احترام به حاکمیت کشورها است، صحبت کردیم. وی با بیان اینکه وضعیت لیبی، یمن، سوریه و عراق نیز از موضوعات مورد گفت و گو در این دیدار بود،‌ افزود: معتقدیم راه حل مشکلات کشورها باید از درون خود آنها باشد؛ بدون هیچ گونه دخالت خارجی و اعمال نفود خارجی. حاکمیت ملت ها به رسمیت شناخته شود و اینکه باید به اراده ملتها و آنچه که آنها انتخاب می کنند،‌ احترام گذاشت.

آقای دکتر ظریف همچنین عصر همان روز با آقای «عبدالمجید تبون» نخست وزیرالجزایر دیدار نمود در این دیدار نامبرده با اشاره به روابط خوب دو کشور اظهار داشت: امیدواریم روابط اقتصادی دو کشور به موازات روابط خوب سیاسی به پیش برود. ما آمادگی داریم مناسبات دو جانبه را در همه زمینه ها بویژه در حوزه اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهیم. 

وی همکاری های بانکی، تولید خودرو، ساخت مسکن و غیره را از جمله زمینه های همکاری دو کشور برشمرد و افزود: دو کشور اشتراکات فراوانی دارند و معتقدیم هر چه سریعتر باید توافقات گذشته اجرایی شود. 
نخست وزیر الجزایر با اشاره به تحولات منطقه نیز اظهار داشت:  روابط ما با کشورهای منطقه خوب است؛ ولی متاسفانه برخی کانون های بحران در جهان عرب و اسلام وجود دارد . اسلام عامل وحدت همه ماست و همگی دارای منافع مشترک هستیم و معتقدیم اعتدال و گفت و گو راه حل همه مناقشات و اختلافات است.
در ادامه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به اهمیت فراوان روابط با الجزایر گفت: ما تقریبا درباره تمامی نکاتی که اشاره کردید اشتراک نظر داریم. دو کشور در مسائل منطقه ای و بین المللی همواره تفاهم و رایزنی داشته و دارند.
محمد جواد ظریف افزود: در موضوعات همکاری دو جانبه سقفی برای همکاری با الجزایر وجود ندارد و در حوزه های بانکی، خودروسازی، مسکن، صنایع پیشرفته وغیره آماده رفع موانع و گسترش مناسبات با الجزایر هستیم.


٢٠:٣٦ - 1396/03/31    /    شماره : ٤٦١٤٣٦    /    تعداد نمایش : ٤٦٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | آدرس و تلفن | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر